کسب درآمد و کارآفرینی از طریق هنر رنگ آمیزی و طراحی / تنوع طرح و رنگ عامل گرایش مردم به هفت سین های سفالی

 

 

بانوی هنرمند همدانی اظهار داشت: خوشبختانه با ذوق و هنر هنرمندان، امروزه هنر سفال به روز شده است و با طرح ها و رنگ های متنوع برای هرنوع سلیقه ای جذابیت دارد و بیشتر خانواده ها از این ظروف در هفت سین نوروز و دیگر مناسبت های مهم سال استفاده می کنند.

 

 

 

 به گزارش گلستان ما به نقل از شبنم همدان، رنگ ها جلوه هایی از طبیعت  هستند , نور را در خود منعکس می کنند تا جلوه ی بیشتری در نگاه بیننده داشته باشند . هنر مند با دستانش رنگ ها را در هم می آمیزد و هنرش با بیننده از احساس خالقش می گوید.  گاه یک شی یا یک تصویر به اندازه یک کتاب حرف دارد . افراد خلاق و هنرمند همواره هنر خود را در بهترین حالت استفاده می کنند. بسیاری از بانوان هنرمند با خلاقیت خود می توانند از هنرشان در کسب درآمد و خوداشتغالی بهره مند شوند.

این روزها بازار شب عید موجب تکاپوی نوروزی مردم شده است. همه به نوعی تلاش مضاعف می کنند و کسب درآمد دارند. یکی از اقلامی که در این روزها  بازار داغی دارد و همه به دنبال تهیه ان هستند ابزار و وسایل سفره هفت سین است. طراحی ها و رنگ آمیزی های متنوع  سفره های هفت سین در ابعاد مختلف توجه مرا به خود جلب کرد افراد زیادی از دیدن آنها شگفت زده شده بودند. این زیبایی مرا بران داشت به سراغ هنرمندی که این آثار را خلق می کرد بروم.  این روزها  بازار هنرهای او خریدار زیادی دارد. سارا اسدی  کار طراحی و رنگ آمیزی سفره هفت سین را انجام می دهد گفتگویی با وی  انجام دادیم .

رشته تحصیلی شما چیست و چه مدت است به کارهای هنری روی آورده اید؟

سارا اسدی پاسخ داد : شاید از شنیدن رشته تحصیلی من شگفت زده شوید. اما باید بدانیم هنر ذاتی است و اغلب ربطی به تحصیلات ندارد. هرچند در مواقعی هم افراد موفق در رشته های هنری تحصیل کرده اند. رشته دانشگاهی من مهندسی ای تی یا همان فناوری اطلاعات است . کارمند هستم  و هنر را تنها از روی علاقه انجام می دهم. با توجه به علاقه ای که به پتینه کاری و رنگ آمیزی جنس سفال و رِزین دارم به هنر روی آوردم ومدت طولانی است که کارهای هنری  انجام می دهم و از این فعالیت کسب درآمد می کنم . این کار هم به من آرامش میدهد و حس خوبی از انجام آن دارم و هم به درآمدزایی و پیشرفت مالی ام کمک می کند.

با توجه به هنر و مشتریانی که دارید آیا برای سایرین نیز کار آفرینی داشته اید؟

اسدی اظهار کرد : رنگ آمیزی سفال را 3 ماه است که شروع کرده ام و در یکی از اتاق های منزل کارهای هنری را انجام می دهم و تنها برای دو نفر کار آفرینی داشته ام که در کار زیر سازی رنگ ها به من کمک می کنند .

استقبال از کارهای هنری چگونه است و شما برای ایجاد یک کار هنری چه قدر وقت صرف می کنید ؟

سارا بیان کرد : خوشبختانه اسقبال از کارهای هنری بسیار خوب است  و چون مشتریان با توجه به سلیقه خود درخواست رنگ آمیزی و طراحی  را می کنند کار من با سلیقه همه افراد هماهنگ است و هر سلیقه ای را جذب می کند  اما در بحث  ارزش گذاری برای کارهای هنری کمتر از کارهای ارزشمند و گران قیمت استقبال می کنند. من وقت زیادی را صرف انجام کارهای هنری می کنم از سمباده کشی تا شتشو و حالت دادن به چهره یک مجسمه سفالی به گونه ای که جان بگیرد و شاید این کارها چندبار تکرار شود تا آن چیزی که در ذهن من شکل گرفته است بوجود آید. اما این وقت را صرف می کنم و در نهایت از نتیجه آن لذت میبرم.

شما علاوه بر طراحی و رنگ آمیزی سفره هفت سین چه کارهای هنری دیگری نیز انجام می دهید ؟

اسدی پاسخ داد : این کار طراحی و رنگ آمیزی را می توان برای هر شاخه ای انجام داد مثلاً طراحی و رنگ آمیزی آئینه و کنسول , آباژور , میز عسلی , تابلوهای بزرگ قدی . من همچنین  طراحی روی سفال و شیشه را نیز انجام می دهم و روی دیوار وسفال پتینه کاری می کنم .

 نظر خود شما به عنوان یک هنرمند برای به روز کردن هنر سفال چیست ؟

سارا اسدی اذعان کرد : قدمت هنر سفال قطعاً به هزاران سال قبل بازمی گردد شکل دادن به اجسام بی جان و تبدیل گل رس به اشکال و رنگ های مختلف هنرمند را به ذوق می آورد. در ارتباط با به روز کردن سفال الحمدالله اقداماتی در این امر صورت گرفته است اکثر ظروف لعاب کاری می شوند استفاده از هنر سفال قبلا تا این حد جذاب نبود ولی امروزه می بینیم که اکثر مردم برای سفره هفت سین به دنبال کارهای سفالی هستند در ارتباط با رنگ آمیزی سفال نیز قبلا رنگ ها محدود به سبز و ابی بود در حالی که امروزه ظروف با شکل ها, رنگ ها وطرح های بسیار متنوع جذابیت بیشتری برای بازار مصرف دارد .


نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.