بانوی گلستانی که زندگی می‌بافد

 

 

 

مسئولین محترم استان و شهرستان در حوزه معنوی حمایت ویژه و مشوق من بودنه اند اما در امر مادی دریغ از ریالی تشویق و ارائه تسهیلات.

 

 

 

به گزارش گلستان ما به نقل از رادکانا ، زن را می توان رکن مولد اقتصاد خانواده و جامعه دانست، رکنی که علاوه بر مدیریت فضای خانه و تربیت فرزندان، می تواند به صورت مستقیم وارد فضای جامعه شود و از طریق صرفه جویی های خرد و پرهیز از اسراف و رواج سبک زندگی درست، جامعه را اصلاح کند.

اقتصاد مقاومتی یک نظام اقتصادی است که هماهنگ با سیاست‌های کلان سیاسی و امنیتی نظام اسلامی و برای مقاومت در برابر اقدامات تخریبی شکل می گیرد تا بتواند در برابر ضربات اقتصادی تحریم‌ها و توطئه‌‌های اقتصادی نظام استکبار مقاومت کرده و توسعه و پیشرفت خود را ادامه دهد.

منظور از اقتصاد مقاومتی واقعی، یک اقتصاد مقاومتی فعال و پویاست نه یک اقتصاد منفعل و بسته، به گونه‌ای که کشور ضمن مقاومت در مقابل موانع و ناملایمات مسیر خود، روند پیشرفت پایدار خود را حفظ کند.

زنان علاوه بر کار خانه‌داری با انجام فعالیت‌های اقتصادی یا در حوزه اجتماعی و یا در حوزه اشتغال خانگی می‌توانند در ساعات اوقات فراغت، ضمن انجام یک فعالیت مطابق با سابقه و علایق خودشان سهمی در تأمین هزینه‌های خانواده به عهده گیرند؛ معمولاً حاصل این فعالیت اقتصادی زن باعث خروج خانواده از خط فقر می‌گردد.

حضرت علی(ع) سه خصلت متانت، احتیاط و حسابگری را از ویژگی‌های مهم زن مسلمان می‌داند.

آن حضرت به زنان حسابگر ارج می‌نهد و متذکر می‌شود که زنان حسابگر و دقیق از مال و آبروی همسر خویش مراقبت می‌کنند.

از این روست که زن را می توان رکن مولد اقتصاد خانواده و جامعه دانست، رکنی که علاوه بر مدیریت فضای خانه و تربیت فرزندان، می تواند به صورت مستقیم وارد فضای جامعه شود و از طریق صرفه جویی های خرد و پرهیز از اسراف و رواج سبک زندگی درست، جامعه را اصلاح کند.

پایگاه خبری تحلیلی رادکانا؛ بر خود وظیفه دانست با بانوی فعال اقتصاد مقاومتی مصاحبه ای انجام دهد که در ذیل میخواند:


رادکانا: ضمن سلام و خسته نباشید خدمت خانم صادق پور لطفا خودتان را برای خوانندگان ما بیشتر معرفی نمایید:

فرزند هنر باش نه فرزند پدر               که فرزند هنر زنده کند نام پدر

صنم صادق پور، فرزند آزادعلی، متولد 1367در روستای مهترکلاته شهرستان کردکوی و دانشجوی کارشناسی ارشد تاریخ ایران اسلامی.

احیا کننده، تولید کننده و مربی: حصیر، کوب، نرم جارو و چیق بافی در شهرستان کردکوی و استان گلستان.

رادکانا: از چه زمانی و چرا به کارهای هنری یا صنایه دستی علاقمند شده اید؟

از تابستان 1387 به کارهای هنری روی آوردم ابتدا با خاک حیاط خانه مان به ساخت مجسمه های گلی و دکوری پرداختم.

به خاطر علاقه به کارهای هنری و صنایع دستی و تبدیل مواد اولیه خدادادی به محصولات دیگر با موادی که به ظاهر بی مصرف و دورریز بود.

رادکانا: آغاز یا شروع کار شما چگونه بود؟

در زمستان 88 با ساخت هفت سین با کاغذهای دوریز، ساخت عروسک با گونی های کنفی که همه جنبه مصارف خانگی داشتند شروع کردم.

در پائیز و زمستان سال 90 تا93 ساخت هفت سین طبیعی با میوه درخت کاج و بلوط و سرو، نی، چوب، گونی کنفی ادامه دادم اما به دلیل نداشتن محلی برای فروش سهم ناچیزی از سود نصیبم شد.

رادکانا: خانم صادق پور در کارهای شما تیکه دوزی هم مشاهد می شود در این زمینه هم فعالیت دارید؟

بله، سال 94 رفتم آموزش تیکه دوزی سنتی که کلا این هنر از بین رفته بود شروع کردم هنر تیکه دوزی را از مادر عزیزم حاجیه زینب حسین پور یاد گرفتم.

در دوخت، طراحی، مدل و رنگ پیشرفته تر در کنار مادرم کارها را دنبال کردم تا جائیکه از هنر تیکه دوزی استقبال شد و سفارش داشتم.

رادکانا: چگونه به سازمان میراث فرهنگی و صاینع دستی معرفی شدید؟

به دعوت خانم کیانی دهیار محترم روستای مهترکلاته از کارشناسان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان کردکوی جهت شناسایی هنرمندان گمنام و ناشناس به روستا مهترکلاته آمدند.

من با ارائه نمونه هایی از محصولات هنری و توضیح کارهام فرم هنرمندان را تکمیل و به کارشناسان محترم معرفی شدم.

رادکانا: خانم صادق پور تا حالا در کدام نمایشگاهها شرکت داشته اید؟

در سال 95 در اولین نمایشگاه 3 روزه (مدرسه شهید علی میاندره کردکوی) با سرپرستی و مدیریت میراث فرهنگی شهرستان کردکوی شرکت کردم ( محصولات من در این نمایشگاه شامل: هفت سین طبیعی با میوه درخت کاج و بلوط سرو، نی، کنف بعلاوه تیکه دوزی سنتی.

رادکانا: در کارهای شما صنایع حصیربافی به چشم میخورد چرا؟

با توجه به ذوق هنری و علاقمندی خودم به الیاف طبیعی و خدادادی، مواد اولیه به ظاهر بی مصرف و دورریز و پیشنهاد خانم امامی کارشناس محت�ربافی شرکت کردید؟

بله.

اولین کلاس و دوره آموزش رسمی و اصولی حصیر بافی استان گلستان در تاریخ 95/7/26  در روستای مهترکلاته شهرستان کردکوی دایر شد و به 12 نفر هنر حصیربافی را آموزش دادم و در پایان کلاس با حضور کارشناسان محترم صنایع دستی استان و شهرستان آزمون کتبی و عملی برگزار شد که این هنرجویان با تحویل مدارک خود به اداره میراث فرهنگی شهرستان صاحب گواهی آموزش حصیر بافی و پروانه تولید انفرادی شدند.

رادکانا: خانم صادق پور مشکلات، دغدغه ها و تقاضای هنرمند از نهادها و مسئولین مربوطه حوزه صنایع دستی چه می باشد؟

1. حفظ و حراست مواد اولیه حصیربافی و کوب بافی (به دلیل عدم آگاهی مردم بخصوص کشاورزان و دامداران و پروش دهندگان ماهی این گیاه در معرض خطر و نابودی می باشد)

2. نبود بازار دائم برای فروش محصولات صنایع دستی.

3. بیمه… بنابر گفته مسئولین محترم صنایع دستی طبق بخشنامه جدید هنرمندان جدید صنایع دستی را بیمه نمی کنند.

4. مسئولین محترم استان و شهرستان در امر معنوی حمایت ویژه و مشوق من بودن اما در امر مادی دریغ از ریالی تشویق و تسهیلات.

رادکانا: حرف پایانی شما…؟

در پایان تقدیر و تشکر فراوان از ریاست و کارشناسان پرتلاش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و شهرستان، فرمانداری، بسیج سازندگی سپاه شهرستان و اصحاب رسانه که سهم مهمی در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بازگشت به اصالت و توجه به هنر اصیل صنایع دستی و فرهنگ ایران به خصوص فرهنگ گلستانی که دارند.

و تشکر و قدردانی از مربیان و پیشکسوتان هنری با توجه به کهولت سنی صبر و حوصله کردند و این هنر را به نسل جوان انتقال دادند.

و تقدیر و تشکر ویژه دارم از خانواده پرتلاش خودم که از ابتدا نهایت همکاری و همراهی را داشته اند چه در عرصه علمی و چه در این عرصه هنری حامی مشوق و محرک من بوده اند.


نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.