مصاحبه دپارتمان اقتصاد جوان با عضو موسسه

طی چندسال گذشته یکی از مباحث مطرح اقتصادی  در کشور ما بحث کار آفرینی بوده که خوشبختانه استان ما در این زمینه عملکرد خوبی داشت و موفقیت های فراوانی را در سطح کشوری کسب کردیم. در این زمینه مصاحبه ای ترتیب دادیم با حجت مقسم کارآفرین برتر سال 90 و عضو علی البدل شورای اسلامی شهر گرگان که در ادامه می خوانید:

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

حجت مقسم هستم متولد1357 رئیس هیئت مدیره موسسه خودباوران کوثرکه در زمینه مشاوره شغلی، کاریابی، آموزش های فنی و حرفه ای، آموزش های سواد آموزی ، انتشارات حوزه کار و اشتغال، مدارس فوتبال، والیبال، تیراندازی باکمان، تکواندو، جودو، کونگ فو، کیک بوکسینگ و دفاع شخصی فعالیت می کند.

چه شد که وارد کار اقتصادی شدید و این موسسه را تاسیس کردید؟

موسسه از سال 78 شکل گرفته بود در ابتدا با گروهی از دوستان خود تنها فعالیت های فرهنگی می کردیم  و رشد و توسعه محله خودمان "اوزینه"  برایمان اولویت داشت،  من نیز سال های سال  در لیگ برتر کشور والیبال بازی می کردم و حتی به تیم ملی نوجوانان، جوانان  و دانشجویان جمهوری اسلامی ایران دعوت شدم پس از آن دو سال بعنوان نائب رئیس مجمع ملی جوانان کشور انتخاب شده و با جوانان کارکردم. سال 87 درتربیت بدنی دانشگاه  جامع گلستان  مشغول شدم اما خیلی زود آنجا را ترک کرده  و به تشویق همسرم به بخش خصوصی آمدم. درآن سال با بازبینی بیانیه ماموریت موسسه و تدوین چشم انداز 20 ساله ، موضوع اشتغال جوانان بعنوان رسالت سازمانی مورد توجه قرارگرفت. بعد از مدتی با کمک  و مشاوره دکتر محمد حاجیلری و حاج محمدرضا سیاهمرگویی، همکار در اجرای دوره های آموزش کارآفرینی شدیم . در اسفند ماه سال 87 در جشنواره کارآفرینان برتر استان  بعنوان میهمان شرکت کردیم که همان روز به همسرم گفتم سال 90 ما بعنوان کار آفرین برتر انتخاب می شویم که خوشبختانه در سال 90 مجموعه ما به عنوان کارآفرین برتر استان در بخش خدمات انتخاب شد . همچنین موسسه خود باوران کوثر به دلیل فعالیت خوبی که در حوزه آسیب های اجتماعی داشته و تاکنون  بیش از 4000 برنامه در این زمینه برگزار کرده است، به عنوان تشکل برتر استان در حوزه بیماری ایدز و  یکی از تشکل  های برتر کشور در حوزه مواد مخدر انتخاب شده است.

با چه میزان اعتبار کار خود را شروع کردید؟

بدون دریافت هیچ تسهیلات بانکی ، سرمایه اولیه مجموعه ما برای شروع کار تنها 200 هزار تومان بود اما تمام تلاشمان را کردیم که حساب شده فعالیت کنیم؛ برای خود برنامه و چشم اندازی داشتیم و طبق آن پیش می رفتیم و همان باعث شد که به کار ما جهت دهد و برای رسیدن به هدفمان حتی روزی 16 ساعت هم کار می کردیم که خوشبختانه تاکنون موفق بوده ایم.

میزان اشتغال زایی شما چه میزان بوده است؟

در حال حاضر 336 نفر در دفاتر ما مشغول به کار هستند و بیش از 2400 نفر هم تاکنون از طریق دفتر کاریابی مان مشغول به کار شده اند.

چه برنامه ای برای آینده دارید؟

در زیر مجموعه پارک علم و فناوری مرکزی تعریف شده به نام مرکز رشد یا انکوباتور که امتیازاتی  به  شرکت های تازه تاسیس در دوران رشد و یا همان3 تا 5 سال اول کار خود داده می شود  و هزینه های جاری آن هم از سوی وزارت علوم بسته به تعداد شرکتهای تحت پوشش و پروژه ها و ایده های اجرا شده تامین می شود. یکی از نیاز های شهر ما وجود چنین مراکز و مجموعه های حمایتی است و امیدوارم بتوانیم چنین مرکزی را در گرگان تاسیس کنیم.

لطفا کمی در رابطه با مزایای  این مراکز و خدماتی که ارائه می دهند توضیح دهید.

مرکز رشد محلی است که دانشجویان پس از اتمام تحصیلات می توانند به آنجا مراجعه کرده و در زمینه تبدیل ایده هایشان به محصول و خدمات  و تاسیس شرکت ، آموزش ها و مشاوره های لازم را دریافت کرده  و با ارائه  ایده به صورت طرح کسب وکار ، برای اخذ تسهیلات به بانکها معرفی می شوند. علاوه بر آن شرکتهای مستقر در مرکز رشد از هر گونه عوارض معاف شده و از امکانات مشترک دبیرخانه ای و نمایشگاهی استفاده می کند. این مرکز خدمات مشترکی چون انواع مشاوره های بازاریابی، مالیاتی، مدیریتی ، کافی نت ، سالن کنفرانس و... نیز ارائه می دهد و باعث می شود 20 تا 30 درصد از هزینه ها کاهش یابد که این موارد به نفع یک شرکت تازه تاسیس است. بر اساس تحقیقات به عمل آمده در اقتصاد اصلی داریم مبنی بر اینکه 90 درصد شرکت هایی که ورشکسته می شوند در 5 سال اول این اتفاق برایش رخ می دهد . که به این  5 سال  دوران رشد گفته می شود . بنابراین اگر در 5 سال اول هر شرکتی مورد حمایت قرار گیرد شانس بیشتری برای تداوم کار خود خواهد داشت.

آیا در حال حاضر چنین مجموعه و سیستمی در استان ما فعالیت می کند؟

بله، این مراکز در استان های زیادی تاسیس شده،استان ما هم مستثنی نیست. در شرکت شهرک های صنعتی در شهرک صنعتی آق قلا مرکزی راه اندازی شد بعنوان مرکز خدمات مشاوره کسب و کار که نزدیک به چهار میلیاردتومان در آنجا هزینه شد که فعالیتی نزدیک به یک انکوباتور را انجام می دهد اما به اعتقاد بنده مکان یابی نادرستی برای اجرای آن انجام شد و بهتر بود چنین مراکزی ابتدا در مرکز استان شروع به کار نمایند و سپس در شهرهای دیگر عملیاتی شود. که این مسئله  بر بازدهی آن تاثیر گذاشت و نتوانست آنطور که باید موفق باشد.

موسسه خودباوران کوثر با  5 سال سابقه در عرصه اشتغال و کارآفرینی سابقه کار تاکنون چه افتخاراتی را کسب کرده است؟

خوشبختانه هر ساله در جشنواره های مختلف افرادی هستند که از طریق موسسه خودباوران کوثر شرکت می کنند از جمله دکتر کامی کابوسی در حوزه علمی ،مهندس فاطمه رمضانی و غلامرضا حسام در حوزه کاریابی ،جابر مقسم  و علی اکبر عباسی در حوزه اجتماعی و رضوان رمضانی در حوزه کارآفرینی بعنوان جوان برتر استان انتخاب شدند. همچنین آقای  عقیل حسام در حوزه خانواده و خانم ثریا عبداللهی در حوزه مطبوعات بعنوان جوان برتر کشور در جشنواره حضرت علی اکبر(ع)انتخاب شدند. یکی دیگر از افتخارات ما مربوط به جشنواره ای می شود که نیروی انتظامی برگزار کرد. طبق آن از هر  استان 10 نفر بعنوان شهروند برگزیده آن استان انتخاب می شدند و از بین شهروندان برگزیده سراسر کشور 10 نفر بعنوان شهروند برگزیده کشور معرفی  شدند . که یکی از آن ده شهروند برگزیده کشور ریزعلی فداکار و دیگری خانمی بود که در زمان جنگ دو عراقی را با تبر کشته بود و در این بین مهندس جوان گرگانی آقای کمیل پرناک به دلیل فعالیت در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی  شهروند برگزیده استان گلستان  و جزء یکی از 10 شهروند برگزیده کشور معرفی شدند.  مهندس رضی اله رمضانی نیز در سال90 بعنوان پرچمدار موثر فرهنگی در حوزه پیشگیری از ایدز انتخاب گردید


نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.