تاریخچه

مؤسسه خودباوران کوثر در تاریخ 1378/10/1 با تأکید برتوسعه فرهنگی و اجتماعی و ارتقاء شاخص های فرهنگی روستای اوزینه (کوی اوزینه فعلی) توسط ۱۵نفر از دانشگاهیان و فرهنگیان  اوزینه شکل گرفت. ۲سال بعد در تاریخ 1381/1/26نیز رسماً از سازمان ملی جوانان مجوز فعالیت دریافت نمود و در ادامه در سال ۱۳۸۳با اخذ مجوز از وزارت کشور، در اداره ثبت شرکتها، به ثبت رسيد.

در طی 15سال فعالیت، این تشکل ۳۱۲۴برنامه علمی، فرهنگی، هنری ، ورزشی، مذهبی و ... در قالبهای مختلف از جمله: سمینار، همایش، اردو، مسابقه، کارگاه، کلاسهای آموزشی و ... برگزار نموده است. كه همين تعدد و تنوع برنامه ها باعث جذب تعداد زيادي از جوانان به موسسه گردید، بطوریکه هم اکنون دارای 3245 عضو می باشد.

با توسعه شهر گرگان ،كم كم فاصله مكاني گرگان تا اوزينه پرشد و از سال 1382 روستاي اوزينه، محله ای از شهرگرگان محسوب گرديد. بدليل واقع شدن اوزينه در حاشيه شهر و بروز مسائل و مشكلات خاص حاشيه نشيني و مهاجرپذيري  متأسفانه آسيبهاي اجتماعي ازجمله: پايين بودن آمار قبولي دردانشگاهها، بالارفتن آمار مبتلايان به اعتياد به موادمخدر، خودكشي و طلاق، تعداد بالاي افراد بيكار و فاقد مهارت بيش از پيش جوانان وخانواده ها را مورد تهديدقرار داد. اما با وجود تنوع قوميتي و حتي مذهبي كه بسيج عمومي را براي حل مشكلات سخت مي كرد اين موسسه توانست با ابتكار عمل و تلاش مضاعف، جوانان و خانواده ها را نسبت به موضوعات فوق و لزوم كار وتلاش، حساس كرده و سرمايه اجتماعي خوبي بوجود بياورد. تا جايي كه امروز فعاليتهاي موسسه خودباوران كوثر موجب شناسايي و تربيت نخبگان و استعدادهاي درخشان بي شمار و تزريق روحيه اميد، خودباوري و كار و تلاش در بين اهالي این محله شده است و امروز اوزينه خود را محله نمونه كشور مي داند.

از مجموع 3245 نفر عضو موسسه، 31 نفر عضو هیئت علمی دانشگاهها، 1740 نفر دارای تحصیلات دانشگاهی، 828 نفر دبیرستانی و 646 نفر در مقاطع ابتدایی و راهنمايي می باشند.

با توجه به اهداف اولیه تشکل که رشد و توسعه محله اوزینه بود تمامی برنامه ها به شکل محله محور طراحی و اجرا می شد اما  از سال 1386، مديران موسسه احساس كردند كه مي توانند خدمات خود را در سطح وسيعتري به عموم مردم استان ارائه دهند. لذا با حفظ رويكرد محله محور خود در سطح پايین تر، دامنه فعالیت خود را با بازبینی اهداف و چشم انداز خود به بیرون از محله اوزینه گسترش داده و در حال حاضر در سطح استان گلستان فعالیت می نماید. قابل توجه آنكه تاكنون 842 نفر از ديگر محلات و شهرهاي استان به عضويت موسسه درآمده اند.

ازسال1387 موسسه وارد مقوله كارآفريني، اشتغالزايي، مهارت آموزي و كاريابي شد و ازدستگاههاي ذي ربط مجوزهای لازم را دريافت نمود و علاوه بر ايجاد زمينه آموزش  براي هزاران نفر و بکارگماري بيش از ۲۵۰۰نفر در مراكز كار، خود نيز به عنوان يك سازمان كارآفرين، زمينه اشتغال ۱۳۶نفر را در موسسه فراهم نمود كه از این لحاظ قابل توجه می باشد.

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.