فنون مصاحبه استخدامی

آشنایی با فنون اجرای مصاحبه شغلی

متداول‌ترین سبک بررسی توانمندی‌های علمی مهارتی هر فرد برای احراز عناوین شغلی جدید از طریق اجرای فرآیند مصاحبه صورت می‌گیرد.
اگرچه مصاحبه شغلی، رفتار اجتماعی افراد را فقط به طور غیرمستقیم، بر مبنای عکس‌العمل آن‌ها به پرسش‌ها می‌سنجد، به نظر می‌رسد با تکنیک‌هایی چون مشاهده و یا آزمایش ممکن است بتوان شخصیت آنان را در گروه‌های کوچک به طور مستقیم و واقعی‌تر بررسی کرد.
اما در گروه‌های بزرگتر، هنگامی که مقایسه نسبتاً دقیق رفتار گروه‌ها با یکدیگر مطرح می‌شود باید مقیاس‌های دقیق، قابل اطمینان و هماهنگی برای مقایسه و سنجش آنان با یکدیگر یافت که در مجموع مصاحبه در بیشتر موارد به این هدف ایده‌آل نزدیک‌تر است.

مصاحبه

مصاحبه ارتباطی طراحی شده، هدف‌دار، رودررو و نیازمند به تصمیم‌گیری است که طرفین در آن حضور دارند و هر دو برای دستیابی به اهدافی متفاوت اما همسو در یک معیار سازمانی تعریف شده به گفت‌و گو می‌نشینند.
مصاحبه صحنه تبلور آموخته‌ها در کنار سـایر رقیبان و کانونی برای ارزشیابی مهارت‌هاست. آزمون‌ها قواعد خاصی ندارند و در هر شرکت به طور جداگانه و به سبک‌های مختلف اجرا می‌شوند. از این منظر دقایق مصاحبه هم می‌تواند لحظاتی فوق‌العاده استرس‌آور و بسیار طاقت‌فرســا تلقی شــــــود و هم مطلوب و موفقیت آمیز باشد.

تمام این مراحل بستگی به نگرش و دیدگاه شما دارد، نکته قابل توجه این است که خود شــــما چه تعریفی از مصاحبه دارید؟ به دلیل اینکه هر آنچه که تصور کنید و بیندیشید همان اتفاق خواهد افتاد. بنابراین این امتحان را انجام دهید و از نتیجه آن لذت ببرید. مصاحبه را یک رویداد ساده مانند بسیاری از رویدادهای دیگر زندگیتان فرض کنید و آنرا فرصتی برای کسب یک تجربه نو بدانید. از پذیرفته نشدن در مصاحبه نهراسید و به فکر اجرای راهکارهای جدید باشید.
به عبارت دیگر مصاحبه‌کننده طی برنامه‌ای معین به وسیله پرسش‌هایی از قبل طراحی شده، به واکاوی شخصیت داوطلبان، صحت گفته‌های آنان در برگه‌های رزومه و سنجش مهارت‌های علمی و عملی آنان می‌پردازد.

 مهم‌ترین بخش‌ها و اهداف مصاحبه شغلی را موارد زیر تشکیل می‌دهند:
* در آغاز باید اهداف و برنامه‌های کلی سازمان نیروپذیر و پرسش‌ها کاملا کارشناسی و بررسی شوند.
* پرسش‌ها کاملا به سبکی روان‌شناختی، علمی و در حوزه فعالیت‌های هر فرد باید تعیین شوند.
* از اجرای مصاحبه سلیقه‌ای و یک بعدی کاملا خودداری کنید. نسبت به موضوع، افراد و شـــرایط مکانی و زمـــانی مورد مطالعه باید هر بار با برنامه‌ای دقیق و قابل کنترل ظاهر شوید.
* سعی کنید ارتباطی منطقی با افراد، مهارت‌ها، خلاقیت‌ها و توانمندی‌هایشان برقرار کنید.
* گفتمانی موفق در مصاحبه تنها در سایه حفظ آرامش متقابل، پرهیز از حاشیه‌پردازی، سنجش عملکردها و سوابق شغلی تحصیلی شکل می‌گیرد.

 انواع مصاحبه

 مصاحبه، سبک‌ها و گرایش‌های متفاوتی دارد. رایج‌ترین شیوه آن به صورت مصاحبه شفاهی است. همچنین در این رابطه مصاحبه به بخش‌های مختلفی مانند کتبی، هدایت‌شده، مصاحبه آزاد، تفسیری، خبری، باز، بسته، مطبوعاتی و درنهایت شغلی تقسیم‌بندی می‌شود.

 مصاحبه شغلی (شفاهی)

درمصاحبه شفاهی، طرفین مصاحبه که عبارتند از مصاحبه‌کننده و مصاحبه‌شونده، درســـت رو در روی یکدیگر می‌نشــینند و به مذاکره یا به عبارت دیگر گفتمان می‌پردازند.
هدف مصاحبه‌کننده ایجاد ارتباط و شناسایی افراد متخصص است. آنچه به میدان مصاحبه اهمیت می‌دهد، دانش و سطح مهارت متقاضیان است. دوره‌های تحصیلی، سوابق شغلی و عملکردها ارزیابی می‌شوند و پس از تشکیل هیئت کارشناسان، از برترین‌های هر حوزه دعوت به همکاری می‌شود.

کیفیت پرسش‌ها

پرسش‌ها در جهتی از پیش تعیین‌شده پرسیده می‌شوند و مصاحبه‌شونده نیز می‌تواند با بررسی و مطالعه قبلی به راحتی پرسش‌ها را پاسخ دهد.
در سبک مصاحبه شفاهی، مصاحبه‌‌کننده با طرح‌ پرسش از مصاحبه شونده و گرفتن پاسخ‌های مستقیم از وی مرحله به مرحله به پیش می‌رود و در هر مرحله یکی از ابعاد هویتی، مهارتی و علمی کارجو به آزمایش گذاشته می‌شود. معمولا فرایند پرسش‌ها به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود. این ســه ســطح به شکل زیرند:

سطح اول

پس از معرفی کامل و ارزیابی اطلاعات بخش مشخصات فردی، مهم‌ترین زمینه‌های ایجاد همکاری دوطرفه شکل می‌گیرد. پرسش‌هایی نظیر:
• چرا شرکت‌ ما را برای ادامه همکاری انتخاب کرده‌اید؟
• مهم‌ترین ویژگی شرکت ما از نظر شما چیست؟
• چه راهکارهایی برای پیشــبرد اهداف تجاری شـرکت پیشنهاد می‌کنید؟
• مدیریت بحران از نظر شما چیست و چه برنامه‌ای برای اهداف کوتاه و بلند مدت شرکت دارید؟
تنها بخشی از نخستین مرحله معارفه را تشکیل می‌دهند.

سطح دوم

در این قسمت تخصصی‌ترین اصول و ضوابط شغلی و تحصیلی ارزیابی خواهند شد. مدارک و سوابق تحصیلی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی، شرکت‌ها و سازمان‌هایی که افتخار همکاری با آنان را داشتید و از همه مهم‌تر عناوین، تجربه‌ها و سال‌های خدمت در این قسمت بررسی خواهند شد.
کیفیت و سطح مهارت‌ هر کارجو براساس مندرجات رزومه تطبیق داده می‌شوند.

سطح سوم

برخی از کارجویان این مرحله را پایان مصاحبه می‌دانند و برای برخی دیگر آغازی برای حضور در مرکزی حرفه‌ای و شاید بین‌المللی است.
آزمون‌های شفاهی، کتبی و عملی در این مرحله اجرا می‌شوند و موفقیت در این سطح تاثیر زیادی در نتایج مصاحبه به همراه خواهد داشت. در این مرحله توانمندی‌های سال‌های تحصیل در دوران دانشگاه و تجربه حضور در شرکت‌های مختلف می‌تواند پشتوانه‌ای مستحکم برای اثبات هنر کارجویان باشد.

 راهکارهای مصاحبه‌شوندگان برای کسب موفقیت در میدان مصاحبه شغلی

همانطور که می‌دانید آگاهی و کسب اطلاعات لازم در زمینه‌های مختلف مصاحبه و نحوه مقابله با پرسش‌های مصاحبه‌کننده می‌تواند مرحله به مرحله کارجویان را به اهداف‌شان برساند. سبک‌ها متفاوتند و مصاحبه‌کنندگان گاهی سلیقه‌ای پرسش‌ها را عنوان می‌کنند. تنها راه موفقیت مطالعه همه جانبه، حفظ آرامش و تامل در پاسخگویی است. برخی از راهکارهای موفقیت را در این مرحله بررسی می‌کنیم.
• در مورد مهارت‌هایتان با علاقه صحبت کنید. احتیاجی به توضیحات اضافه نیسـت. مصاحبه‌کننده به راحتی و در نگاه اول به ماهیت وجود شما و توانایی‌هایتان پی خواهد برد.
• از اینکه شخصیت‌تان کاملا آشـکارشود، نگران نشـــوید. به نشانه بی‌میلی وقفه‌های کوتاه و مکث نکنید. شما برای هر پاسخ نیاز به چند ثانیه زمان دارید. آمادگی ارائه مهارت‌ها‌یتان را داشته باشید تا وقتی آن‌ها شرح حالی از شغلتان را خواستند، ارائه دهید.
• برخوردهای اول بسیار تاثیرگذارند. در جلسه مصاحبه کاملا منظم و در زمان مقرر ظاهر شوید.

 اعتماد به نفس داشته باشید

 مصاحبه کننده تمایل به شنیدن بهانه‌هـا یا احساســـات بد در مورد یک تجربه منفی را ندارد. اگر آن‌ها در مــورد رتبه یا نمره پایین، تغییر ناگهانی شغل یا نقص سوابقَ‌تان جویا شدند، حالت دفاعی به خود نگیرید. در عوض توجه‌تان را به حقایق، واقعیات و آنچه شما از تجربه‌تان یاد گرفتید، متمرکز کنید. همیشه به نیمه پرلیوان بنگرید و افکارمنفی را از خود دور کنید. افکار منفی نه تنها تمرکز و اعتماد به نفس شما را از بین می‌برند، باعث شکست و به دنبال آن احساس دلزدگی از محیط کار نیز می‌شوند.
در روانشناسی اصلی وجود دارد که نشان دهنده مفهوم برتر تاثیرمنفی برروحیه مثبت است. درواقع ما به اتفاقات منفی بیش از وقایع مثبت می‌اندیشیم. این رویداد کاملا غریزی است و بازتابی منفی در تمام وجود افراد ایجاد می‌کند .

 آمادگی

پیش ازآغاز یک مصاحبه باید همه جوانب را درنظربگیرید. پرسش‌های مصاحبه‌‌کننده اغلب با ذکر مشاغل قبلی و میزان مهارت شروع می‌شود. بنابراین شما نیز باید ازقبل پاسخ‌هایی آماده داشته باشید و با اطمینان و اعتماد به نفس کامل پرسش‌ها را پاسخ دهید . می‌توانید بگویید برای توسعه و یا پیشنهاد طرح‌های جدید شرکت شما را برای همکاری انتخاب نمودم . بدین ترتیب انگیزه و میزان شایستگی‌هـایتان درهــمــین ارتبـــاط اول کـــه نخستین گام برای موفقیت است، آشکار خواهد شد.


 بـعد از ارسال رزومه تان، براي مصاحبه دعوت شده ايد. اين اولـيــن قدم به سمت شغل مورد نظرتان است.
رزومه شما هـويتـــتان را اعـلام مي کند، اما رفتار هاي شما، چه خوب چه بد،مي تواند تاکيدي بر آنها باشد.
حال نوبت آن است که مهارت هايتان را نشان دهيد.
-آداب آداب چيزي بيـش از مجـمـوعـه اي از رفــتار هاي مناسب و خـوب نـيـست. در واقـــع زباني است که توسط آن احترام و تـوجه خــود را به ديگران بيان ميکنيم. در اين مقاله، "ديگران" مـنـظور مــصاحبه کننده ها هستند، که در حالت معمول نه کمـتر و نه بيشتر از افراد ديگر در زندگي شما تاثير دارند، تا زماني که نوبت مصاحبه خود شما نيز برسد و آنوقت نظر آنها از همه کس مهمتر خواهد شد. بنابراين، روز مصاحبه شما روزي نيست که بخواهيد نا مرتب باشيد و با بي احترامي و بي توجهي رفتار کنيد. اين اتيکت ها را رعايت کنيد و موفق خواهيد شد.

سر وقت بيايد .مثل تمام افراد ديگر که سر کار هستند، مصاحبه گر شما نيز مشغول طي کردن ساعاتي از وقت خود سر کار است. نشان دهيد که زمان آنها نيز براي شما ارزشمند است. از اين گذشته، مگر آنها نيز به شما احترام نگذاشته اند که وقتشان را در اختيارتان قرار داده اند و به شما فرصتي داده اند که خودتان را نشان دهيد؟ اگر دير برسيد، ديگران تصور خواهند کرد که فردي خودخواه، بي نظم و گستاخ هستيد. پس زمانتان را تنظيم کرده و سعي کنيد به موقع برسيد و اگر نه تاخيرتان باعث دردسر خواهد شد.

- لباس مناسب بپوشيد. لباس شما براي رفتن به يک مصاحبه شغلي مي بايست با محيط آن کار هماهنگ باشد. اما براي حفظ احترام بايد يک درجه بالاتر از محيط معمولي آنجا لباس بپوشيد. دليلش اين است که اگر لباس نا مناسب بپوشيد، چه بالاتر چه پائين تر از حالت نرمال، اختلال ايجاد مي شود. زماني که توجه بايد روي شما و مهارتهايتان متمرکز شود، لباسهايتان نبايد اختلالي ايجاد کرده و حواس را پرت کند. اين مثال را در نظر بگيريد:
اگر همه افراد در آن محيط کار جين و تي شرت مي پوشند، شما يک پيراهن آستين بلند رسمي بپوشيد. و اگر آنها پيراهن هاي رسمي تن مي کنند، شما کت و شلوار بپوشيد.

- به طريقه دست دادن خود دقت کنيد . دست دادن عملي متقابل است که براي برقراري ارتباط انجام مي شود. در يک مصاحبه، اين عمل متقابل بين دو فرد غريبه صورت مي گيرد، که مي تواند يکي از اصول اوليه اتيکت مصاحبه به حساب آيد. اگر محکم دست طرفتان را يک يا دو بار بفشاريد و بعد رها کنيد، نشانه ي خوشرويي و ملايمت شماست که مي تواند به سرعت احساسي از امنيت بين دو فرد ايجاد کند. از طرف ديگر، اگر شل و ول و بي روح دست بدهيد، ممکن است باعث ناراحتي طرفتان شود. و حتي قبل از اينکه آنها فرصت آشنايي با شما را داشته باشند، احساس بدي به آنها منتقل خواهيد کرد. آسوده خاطر کردن اطرافيانتان هدفي مهم در هر آداب معاشرت است. در اين مورد فکر کنيد. آيا واقعاً مي خواهيد در مصاحبه گرتان ايجاد ناراحتي کنيد؟

- تصويري مثبت از خود ارائه دهيد در حين مصاحبه، زمان هاي بسياري شما نياز به استفاده از آداب و اتيکت ها خواهيد داشت. و اگر آنها را درست و بجا استفاده کنيد، تصويري خوب و مطمئن در ذهن مصاحبه گرتان ايجاد خواهيد کرد. محکم و با قوت صحبت کنيد. نبايد بگذاريد مصاحبه گر از شما بخواهد حرفتان را تکرار کنيد يا شک کند که حرفتان را درست شنيده است يا خير.
به چشمان مصاحبه گرتان نگاه کنيد. اين ژستي اطمينان بخش است که اکثراً افراد به آن پاسخ مثبت مي دهند. براي صحبت کردن از حرکات بدن به اندازه مناسب استفاده کنيد. حرکات خوب ممکن است علاقه شما را براي آنجا بودن نشان دهد، در حاليکه سست و بي حال بودن نشانه ي بي احترامي و بي تفاوتي است. مصاحبه کننده تان را با اسم صدا کنيد، اما به تعادل. اين نشان مي دهد که شما دقت کرده و به حرفهايش گوش مي دهيد. همچنين ارتباطي ايجاد مي کند که مصاحبه شما را هر چه بيشتر به سمت موفقيت سوق مي دهد.

- دو بار از آنها تشکر کنيد در آخر مصاحبه، زماني که مي خواهيد از مصاحبه گرتان تشکر کنيد، در نظر داشته باشيد که هم به خاطر زماني که برايتان گذاشته اند و هم براي فرصتي که به شما داده اند تشکر کنيد. مثل سر وقت رسيدن، تشکر کردن از آنها به اين صورت نيز نشان مي دهد که فرد فهميده اي هستيد و براي وقت ديگران ارزش قائل هستيد. هيچگاه تا آخر آن روز که برايشان يک يادداشت تشکر بفرستيد، مصاحبه را تمام شده نپنداريد. سعي کنيد متن کوتاهي داشته باشد. از ايميل نيز مي توانيد در اين جهت استفاده کنيد. و چون مربوط به مسائل کاري است، بهتراست که به دست خط خودتان هم نوشته نشده باشد  سه تا نبايد

 بدون آمادگي قبلي در آن روز حاضر نشويد هر چه بيشتر در مورد شرکت و شغلي که براي آن تقاضا داده ايد تحقيق کنيد، نشانه احترام بيشتر است. خيلي ساده است.
فراموش نکنيد که مصاحبه گر شما براي اين شرکت کار مي کند و اين قسمت بزرگي از زندگي آن فرد را تشکيل مي دهد. بنابراين نمايش فروتنانه اما مناسب تصويري از حس تعهد شما به اين مصاحبه، باعث مي شود که بهتر جلوه کنيد.

- از صاحب کارهاي قبليتان بدگويي نکنيد اگر نمي توانيد در مورد کسي حرف هاي خوب بزنيد، بهتر است اصلاً هيچ حرفي نزنيد. خيلي دور از ادب و احترام است که از صاحب کارها و شرکت هاي قبليتان بد بگوييد و با کارهايشان مخالفت کنيد. اين باعث ناراحتي و رنجش ديگران مي شود. از اين گذشته، اين مصاحبه در مورد شما و اين شرکت است نه شرکت ها و افراد ديگر. پس لزومي ندارد که تصويري از صاحب کارهاي سابقتان براي مصاحبه گرتان ارائه دهيد. چون اين مسئله ارتباطي به آنها ندارد.

-  در مورد هيچ مسئله اي دروغ نگوئيد به ياد داشته باشيد که به خاطر هيچ مسئله اي، هر چند کوچک، دروغ نگفته و به حرف هايتان شاخ و برگ ندهيد. زيرا انسانهاي محترم هيچگاه دروغ نمي گويند چون نيازي به آن ندارند.

-  حرف آخر ممکن است رفتار هاي خوب هيچگاه به چشم نيايند، ولي نتايج آنها هميشه ديده مي شوند. چيزي که نبايد جا بيندازيم نقص در اين آداب و اتيکت هاست. در اين زمينه، شما مي خواهيد که مصاحبه کننده تان فکر کند که شما فردي مهربان، باهوش و جالب هستيد. نه اينکه فردي مطيع و فرمانبردار باشيد و موقع دست دادن مسخره جلوه کنيد و يا از اينکه کثيف ترين شلوار جينتان را در روز مصاحبه تن کرده ايد تعجب کند.


   ده دقيقه سرنوشت ساز در مصاحبه شغلي

اين ده دقيقه براي شما که قرار است در مصاحبه‌اي شرکت کنيد به چه معناست؟ شايد شما هم شنيده‌ايد که غالبا مي‌گويند:
اولين برخورد، مهمترين تاثير را دارد. مصاحبه شغلي شاهد مهمي براي اثبات اين جمله است. مسئولين استخدام در يک سازمان اغلب پس از دست دادن و گفتگوي ابتدايي مي‌دانند که اين فرد را انتخاب خواهند کرد يا نه؟ تنها ده دقيقه طول مي‌کشد تا آنها پيشنهاد کاري يک جوينده کار را ارزيابي کنند و به نتيجه برسند.
اين ده دقيقه براي شما که قرار است در مصاحبه اي شرکت کنيد به چه معناست؟ مصاحبه دقيقا همان لحظه اي که شما وارد مي شويد شروع شده است، پس جوينده کار از همان ابتدا بايد چهره‌اي مشتاق و اعتماد به نفس داشته باشد. اولين دقايق گفتگو غالبا لحن و آهنگ بقيه بحث را مشخص مي‌کند، و زمينه را براي پرسيدن اولين سئوالات فراهم مي کند.

در اينجا راهکارهايي براي ده دقيقه اول مصاحبه‌تان به شما پيشنهاد مي‌شود:
- چهاردسته سئوال مهم را در نظر داشته باشيد. توجه خاصي به پاسخ اين چهار سئوال نشان دهيد:

چرا به اينجا آمده‌ايد؟
براي ما چه کاري قادريد انجام دهيد؟
آيا شما مي توانيد با معيارها و فرهنگ اينجا هماهنگ شويد؟
چه توانايي ويژه‌اي داريد؟  یا چه چيزي شما را از بقيه مصاحبه شوندگان متمايز مي‌کند؟
پاسخ‌هايتان را به شيوه خودتان تمرين کنيد (نه يک شيوه ايده آل و کليشه اي). اين پاسخها قادرند عکس العمل شما را در هنگام غلبه بر يک بحران، رهبري يک تيم، برخورد با يک ضرب العجل و به دست گرفتن مجدد يک پروژه شکست خورده در بوته ارزيابي قرار دهند.

درباره شرکت مورد نظر تحقيق کنيد. هميشه قبل از رفتن به مصاحبه درباره آن شرکت پرس و جو کنيد. چه کساني هستند؟ چه مي کنند؟ مهمترين توليدات و خدمات آنها چيست؟ رقبايشان کيستند و اخبار مهم جاري مربوط به آنها چيست؟ دليل اين کار اين است كه اولين دقايق مصاحبه زمان تعريف و تمجيد از آنهاست.

نقش خود را بشناسيد. در اين ده دقيقه مثل اين است که شما وارد سکوي نمايش شده‌ايد و بايد جوري نقش خود را بسازيد که عناصر اصلي شخصيت شما مشخص شود. نقشي که شما بازي مي کنيد يک رفع کننده مشکل است نه يک جوينده کار. در اين نقش شما مي‌دانيد چرا به آنجا آمده‌ايد، نسبت به اين شرکت اشتياق داريد و شما مي‌دانيد که قادريد آنها را براي رسيدن به هدفشان ياري دهيد. با اين عوامل شما قادريد به سمت سئوالات نشانه رفته و برگ برنده اي به دست مي آوريد که ثابت مي کند هوش و اشتياق لازم براي کار را داريد.

 اغلب سوالاتي كه بيشتر از همه در مصاحبه‌هاي استخدامي مطرح مي‌شوند:

- درباره تجربيات حرفه‌اي‌تان بگوييد.( از شغل و كارفرماي قبلي و ...) - فعاليت‌هاي فوق برنامه‌ي شما چيست؟
- ميزان حقوق دريافتي در كار قبلي شما - آيا حاضر به مسافرت و ماموريت هستيد؟ - چرا كار قبلي‌تان را ترك كرده‌ايد؟
- چگونه خود را ارزيابي مي‌كنيد؟ بهترين كيفيت‌ها و بيشترين ضعف‌هاي شما كدامند؟ - برنامه و اهداف شغلي شما چيست؟
- ازما؟ سازمان ما؟ محصولات ما؟ بازار ما؟ مشتريان ما؟ رقباي ما چه مي‌دانيد؟

- تحصيلات شما چيست؟ آيا دوره‌هاي آموزشي مداومي را دنبال كرده‌ايد؟

- شيوه كار شما چگونه است؟ - از خودتان حرف بزنيد.
- چرا و چگونه فكر مي‌كنيد مي‌توانيد در توسعه سازمان ما موثر باشيد؟

- سطح معلومات شما چقدر است؟
- از چه زماني آماده به كار هستيد؟ در حال حاضر فعاليت شما چيست؟

- كار در گروه را دوست داريد و چگونه خود را با يك گروه تطبيق مي‌دهيد؟
- ميزاد حقوق درخواستي و پيشنهادي شما آمادگي در روز مصاحبه شغلي
- خود را به سلاح موفقيت مجهز نماييد.
- مطمئن شويد كه داراي ظاهري تميز و آراسته و خوش‌ لباس هستيد.
- براي رسيدن سر وقت به محل مصاحبه براي خود زمان بيشتري در نظر بگيريد.
- تمام اسناد و مدارك تآييد كننده وضعيت فعلي خود را آماده و مهيا سازيد. - لوازمي را كه جهت نوشتن به كار مي‌روند، بهمراه داشته باشيد.
- خودتان را معرفي نماييد. به كسي كه با شما مصاحبه مي‌كند به ملايمت دست بدهيد و لبخند بزنيد.
- اجازه دهيد كه مصاحبه كننده بر بحث و گفتگو كنترل داشته باشد.
- به هنگامي كه از شما سوالاتي بحث‌انگيز و غير منتظره پرسيده مي‌شود، به بي‌راهه نرويد و آشفته و بي‌ربط جواب ندهيد.
- طوري وانمود و رفتار كنيد كه علاقه‌مند به نظر برسيد.
- به آنچه مصاحبه كننده بيان مي‌كند، توجه نماييد.

- براي بهبود رفتارتان و ارايه‌ي طرز برخورد مناسب و عالي برنامه‌ريزي نماييد.
- هميشه بر جنبه‌هاي مثبت تاكيد نماييد.

- ساختار مثبتي را براي تكلم برنامه‌ريزي نماييد.

- با متانت ايده‌هاي كليدي خود را بيان كنيد.
- از بكار بردن زبان غير ادبي و غير جدي و اصطلاحات خاص عاميانه بپرهيزيد.
- جلوه‌اي آرام و با اعتماد به‌نفس داشته باشيد.
- جلسه را بطورمصمم پايان دهيد.

برخي نكات براي پوشش بهتر

تأثير مثبت زبان بدن در مصاحبه استخدامي مطالعات مركز تحقيقات IBM نشان داده است، افرادي كه داراي پوشش ظاهري مناسب محيط و آراسته هستند حدود 40 درصد بيشتر از آنهايي كه كمتر اين نكات را رعايت مي‌كنند بر اطرافيات خود تأثير دارند.
حال برخي نكات براي پوشش بهتر را متذكر مي‌شويم:


- در هر شغلي، پوششي كه بيشترين درصد استفاده را در ميان افراد آن شغل دارد برگزينيد.

- پوشش شما بهتر است كاملاً تميز و خوش دوخت باشد.
- در صورت امكان از يك عطر يا خوشبو كننده‌ي ملايم استفاده كنيد.
- كفش‌ها واكس‌زده باشند.
- اگر كيف دستي همراه داريد بايد تميز باشد.

- حداكثر فقط يك كيف يا ساك دستي هنگام مصاحبه همراه داشته باشيد.
- هنگام احوالپرسي با مصاحبه‌گر دست بدهيد.
- افراشته بايستيد، لبخند كوچكي داشته باشيد و برخوردتان دوستانه باشد.

 -خيلي نزديك شخص مصاحبه‌گر نباشيد و فاصله خود را با او تنظيم كنيد.
- هنگام صحبت به چشمان مخاطب نگاه بيندازيد ولي خيره نشويد.
- سعي كنيد تا حدي حالت مصاحبه‌گر را داشته باشيد ولي نه تا آن اندازه كه حالت شما مصنوعي شود.
- هنگام نشستن دست به سينه نباشيد.

- هنگام خداحافظي با مخاطب خود دست بدهيد. تاكتيك هاي جستجوي كار

  تازه از دانشگاه فارغ التحصيل شده‌ايد؟
اگر شما خيابان‌ها را در جستجوي اولين شغل خود زير پا گذاشته‌ايد، در اقتصاد كنوني ممكن است خيلي دير كار پيدا كنيد. براساس توصيه‌هاي كارشناسان اشتغال در اينجا 3 نكته براي اينكه زودتر كار پيدا كنيد ارائه شده است.:
1-منتظر ننشينيد، پيگيري كنيد. ريچارد ديودكا مي‌گويد: در بازاركار كنوني منتظر نباشيد كه شركتها شغل به شما پيشنهاد كنند، انتظار نداشته باشيد رزومه‌اي كه پست كرده‌ايد را جواب دهند. او مي‌گويد : فقط با كساني كه تصميم‌گير هستند ارتباط برقرار كنيد.
2- در جستجوي اطلاعات باشيد. هر چه بيشتر در مورد شركتي كه مي‌خواهيد برايش كار كنيد بدانيد بهتر مي‌توانيد رزومه و درخواست استخدام خود را تنظيم كنيد تا نظر آنها را جلب نمائيد. در مصاحبه بهتر عمل خواهيد كرد.

3- به شبكه متصل شويد. شبكه ارتباطي هم بسيار مؤثر است و هم وسيله‌اي جامع و كامل است. در اين جعبه براي هر جوياي كار وسيله اي هست.      

نظر خود را اضافه نمایید

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد.